KONTAKT

Potřebujete poradit?
+420 725 156 188

NOVINKY

arr3Přidej se k nám              Hledáte nového koníčka? Hledáte přivýdělek? Chcete se zapojit do smysluplného... arr3Týden opravdových plen 2018Každoroční oslava látkových plen, Týden opravdových plen, je tu.  Opravdové pleny Bamboolik kolekce... arr3NOVINKY na eshopuZásoby na eshopu se tenčí! Právě probíhá doprodej některého zboží, na něčem visí i velká sleva  A... arr3Mateřská dovolená od 9.11.2017Milé maminky, milí tatínci... od 9.11.2017 čerpám mateřskou dovolenou a nějaký čas se budu věnovat... arr3Podpora pěstounských rodinBamboolik podporuje pěstounské rodiny, pokud jste jedním z nich nebo nějakého znáte, můžete se na...

ZBOŽÍ V AKCIJak se starat o látkové pleny

Používání látkových plen

Před prvním použitím plenky vyperte a to na 60°, plenky se tím vysráží, tak aby pěkně padly do svrchních kalhotek.

Skladování plen

Po použití plenky odstraňte hrubé nečistoty do WC. V případě používání jednorázových separačních plenek sklepněte též hrubé nečistoty do WC a separační plenu vyhoďte do odpadkového koše (nikdy nevhazujte do WC, ucpal by se odpad a zbytečně by se zatěžovala čistička vod).
Použité pleny i flísové separační plenky odložte do koše na pleny s uzavíratelným víkem nebo do pytle určeného na skladování plen. V chladnějším počasí můžete koš na skladování plen umístit třeba na balkon nebo ven (samozřejmě podle vašich možností).
Doporučujeme skladování na sucho, tzn. plenky neleží ve vodě. Doporučujeme prát jednou za 2 – 3 dny. Pro zlepšení odéru při skladování je možné víko koše pokapat éterickým olejem, který má antibakteriální vlastnosti (např. levandulí) nebo je možné olej nakapat i na vatičku, která se do koše hodí.

TIP: Také můžete do koše umístit prodyšný textilní pytlík s jedlou sodou s pár kapkami éterického oleje.

Praní plenek

Pleny se perou na 60°, nižší teplota nezaručuje zničení nebezpečných bakterií. Při praní na teplotu nižší než 60° hrozí riziko rozmnožení bakterií v pleně, tím se zkracuje životnost pleny a hrozí nebezpečí vzniku opruzenin miminka. Pokud jsou pleny hodně znečištěné, je dobré je před samotným praním ještě v pračce vymáchat.
Do pracího cyklu lze přidat odstraňovač skvrn (soda nebo sůl na skvrny). Skvrny odstraňuje dobře i žlučové mýdlo, které ale není vhodné při použití na flísové (Stay Dry) povrchy (AIO plenky a MiniMimi AIO plenky, flísové separační plenky), mohlo by zacpat póry ve flísové látce a učinit z ní voděodolný materiál. Na ostatní plenky se používat může.
Skvrny dobře bělí sluníčko, budou krásně provoněné a vydezinfikované.
Svrchní kalhotky se nemusí prát tak často. Při přebalování svrchní kalhotky střídáme a vždy necháme vyvětrat (doporučujeme alespoň po jeden přebalovací interval). Pokud jsou zasažené stolicí, tak je pereme při nejbližší příležitosti. Pokud je jen pravidelně větráme, pereme jednou za dva týdny. Také pereme v případě, že byla plenka hodně promočená a jsou mokré i gumičky kolem nožiček. Pereme též na 60° a můžeme i s ostatními plenami.
Před praním zabezpečte suché zipy do protikusů na zadní vnitřní straně kalhotek/plenek a vyjměte vkládací pleny z kapes AIO a nočních kalhotkových plen.
Pračku nepřeplňujte, aby měly pleny dost prostoru při praní a máchání (pračku plňte max. do dvou třetin bubnu).

! Nepoužívejte aviváž, ta snižuje savost plen a u svrchních kalhotek může poničit nepropustnou vrstvu. Ani není vhodné používat ocet (je hodně agresivní), bělidla ani jiná změkčovadla. !

 

Čas od času je dobré pračku pročistit a to tak, že do zdířek nalijeme trochu zředěného octa (ocet používejte s mírou, ve velkém dávkování může poničit gumové části pračky - obzvlášť dávejte pozor u starších praček) nebo dáme trochu jedlé sody, kyslíkového prášku na skvrny a práškového odstraňovače vodního kamene a spustíme pračku na prázdno na vyvářku (stačí kratší program). Pravidelně vymýváme i zásobník na prací prášek a aviváž a čistíme těsnící gumy.

TIP: Při praní nakapejte do zdířky na aviváž pár kapek esenciálního oleje pro vůni, např. mandarinku.

Žehlení

Žehlení plen je doporučováno v období šestinedělí a to pouze u typu čtvercových plen.
Pleny, kde je přítomná nepromokavá vrstva PUL (typ All-in-One a svrchní kalhotky) se nesmí žehlit. Žehlením by se nepropustná vrstva poničila. Ostatní pleny, které neobsahují PUL, se žehlit nemusí.
Pozornost věnujte i čistotě žehlicího prkna a žehličky. Obzvlášť pokud je žehlička napařovací, trysky na páru se mohou zanášet vodním kamenem a v zásobníku na vodu, pokud se pravidelně nevylívá voda, může vznikat plíseň. Pokud to typ žehličky dovolí, je vhodné používat destilovanou vodu a pro čištění bílý ocet.

Sušení

Výborným pomocníkem při sušení plen je sušička na prádlo. Nicméně plenky dobře schnou i volně. Svrchní kalhotky a plenky AIO se nesmí sušit v sušičce ani na topení a přímém sluníčku. Vysoká teplota by mohla poničit PUL vrstvu.
Při použití sušičky může dojít k přesušení plenek a tím ke zkrácení jejich životnosti. Proto se doporučuje zvolit program „cool“ – tím se plenky nevysuší úplně a je pak potřeba je ještě dosušit volně.
Při volném sušení počítejte s větší vlhkostí v bytě a pravidelně větrejte.

TIP: Nejlepší volbou je vkládací plenky sušit volně venku na sluníčku - pleny budou krásně vonět a sluníčko je ještě vybělí ;-)

 

 

NjI5Yzhk